Anna Stadling "StadlingCash"

Anna Stadling „StadlingCash”

O Annie Stadling można powiedzieć przede wszystkim że zasługuje na wiele więcej, niż osiągnęła w swojej muzycznej karierze. Niby w swojej rodzinnej Szwecji jest dość rozpoznawana, głównie jednak dzięki grze na gitarze w zespole Hovet, który towarzyszy na scenie innemu songwriterowi Larsowi Winnerbäckowi. Tymczasem zarówno głos, jak i jej własne pomysły na aranżacje piosenek zasługują na uwagę.

Wcześniej przez jakiś czas Anna Stadling występowała ze szwedzkimi przekładami piosenek Leonadra Cohena, które wykonywała razem ze znanym szwedzkim piosenkarzem-pastorem Tomasem Boströmem. Tym razem sięga po innego giganta folku – Johnny`ego Casha. Jednak teksty pozostają bez zmian, zmienia się za to aranżacja niektórych utworów.

Anna Stadling to wokalistka, która ma już na karku cztery krzyżyki, można więc powiedzieć, że pod względem muzycznym doskonale wie czego chce i jak ma to osiągnąć. Dzięki temu nawet na takich przebojach jak „Ghost Riders in the Sky”, „Ring of Fire” czy „Don`t Take Your Guns to Town” udało się jej odcisnąć własne piętno. Przy tak wyrazistych oryginałach to niełatwe.

Oczywiście słuchając piosenek Casha w wykonaniu kobiety, trudno nie pomyśleć o June Carter Cash. Rzeczywiści, niektóre z nich brzmią tak, jakby były robione troszeczkę pod żonę Faceta w Czerni. Jednak nie jest to zarzut, ponieważ June jest częścią historii niektórych z tych utworów.

Oszczędne instrumentacje, jeszcze bardziej uwypuklają pełny i mocny głos Stadling, który jest największym atutem tej niezwykłej płyty. Trzeba jednak przyznać, że Pecka Hammarstedt (gitara) i Andreas Nordell (kontrabas), którzy towarzyszą wokalistce i gitarzystce na tym krążku, to to bardzo solidne wsparcie, ponieważ wiedzą oni dokładnie jak urozmaicić brzmienie, jednocześnie nie przeszkadzając artystce, która ma wreszcie okazję pokazać co potrafi.

Autor: Rafał Chojnacki

Utwory: 1. Field of diamonds 2. Ghost riders in the sky 3. Home of the blues 4. I still miss someone 5. Go on blues 6. Ring of fire 7. Flesh and blood 8. Wide open road 9. A thing called love 10. Any old wind that blows 11. Don’t take your guns to town 12. A little at a time

Wyd. Lovande Projekt 2013