Kategoria: Aktualności

Scena żeglarska przeciw koronawirusowi

Odwołane koncerty, przełożone terminy festiwali i totalna bezsilność artystów, którzy nie występując, nie zarabiają na chleb… To najnowsza rzeczywistość polskich muzyków, w kraju, w któym szaleje epidemia koronawirusa. A jednak nie wszyscy poddają się marazmowi.

Scena muzyków folkowych wykonujących piosenki żeglarskie szybko odpowiedziała na koncertową posuchę. Zaczęło się od pojedynczych nagrań i występów wykonawców, transmitujących na żywo swoje domowe (czy też – jak w niektórych przypadkach samochodowe) koncerty w internecie. Dzięki zaangażowaniu środowiska związanego z warszawską tawerną Gniazdo Piratówi facebookowej grupySzanty i inne pieśni mokre, szybko powstał Wirtualny Pub, miejsce w sieci, które zajęło się organizacją transmitowanych w internecie występów.

W ciągu tygodnia swoje występy zaprezentowali m.in. Tomasz Paciorek i Roman Tkaczyk, a podczas wirtualnego koncertu z okazji Dnia Świętego Patryka zagrali ze swoich domów Jola Gacka, Zbyszek Siudy, Patrycja Betley, Ewelina Grygier, Mariusz Kuczewski i Jasiek Drzewiecki z zespołem.

Najnowsza inicjatywa Wirtualnego Pubu, będzie miała swoje miejsce już dziś. 21 marca o godzinie 19:30, swoje występy zaprezentują kolejno: Artur Zdanowicz, Jan Wydra i Grzegorz Tyszkiewicz. Aby obejrzeć te koncerty warto wejść na stronę wydarzenia Szanty on-line – Pierwszy Dzień Wiosny na portalu Facebook.

Witam na EFOLK.PL!

Portal EFOLK.PL uważam za otwarty!

Otwarcie nowego rozdziału w historii serwisu to zawsze ważny moment. Tym ważniejszy, że start ma miejsce w dzień Nowego Roku. Dlatego do zwykłych informacji dotyczących tego, co dziać się będzie na stronie, dołączam przede wszystkim najserdeczniejsze życzenia wszystkiego co najlepsze dla wszystkich czytelników serwisu. Niech w tym roku nie zabraknie wam interesujących folkowych płyt. Postaram się, abyście na tej stronie znaleźli garść sugestii, ułatwiających wybór.

Jako że pierwszy dzień roku to również pierwszy dzień działania serwisu, chciałbym przy okazji zaprosić do współpracy wszystkich, którzy czują, że mają coś ciekawego do powiedzenia o muzyce folkowej. Dzięki Wam ten serwis może stać się o wiele ciekawszy, ponieważ nic nie działą tak dobrze na media, jak właśnie wielogłosowość.

Na pewno będą się z czasem pojawiały zmiany, mające na celu jak najlepsze wykorzystanie możliwości, jake daje nam system. W kolejnych wpisach opowiem Wam nieco o zmianach, które chciałbym przeprowadzić. Na razie jednak zaprasam do zapoznawania się z materiałami archiwalnymi. Kolejne nowe teksty będą się pojawiały już w najbliższych dniach. Bądźcie czujni, żeby niczego nie przegapić!

Rafał Chojnacki

2019.03.16 – Taorluath w Warszawie

Zespół muzyki irlandzkiej Taorluath wystąpi 16 marca w warszawskim Bazar Klubie. Początek o godzinie 21. Zainteresowanych zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku.

2019.11.16 – Lord of the Dance w Gdańsku

Słynne show muzyczno-taneczne Lord of the Dance zawita do Gdańska ze spektaklem „Dangerous Games”, opartym na muzyce Gerarda Fahy’ego. Występ odbędzie się w Ergo Arenie. Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku.

2019.11.15 – Lord of the Dance w Warszawie

Słynne show muzyczno-taneczne Lord of the Dance zawita do Warszawy ze spektaklem „Dangerous Games”, opartym na muzyce Gerarda Fahy’ego. Występ odbędzie się na Torwarze. Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku.

2019.11.14 – Lord of the Dance we Wrocławiu

Słynne show muzyczno-taneczne Lord of the Dance zawita do Wrocławia ze spektaklem „Dangerous Games”, opartym na muzyce Gerarda Fahy’ego. Występ odbędzie się w Hali Stulecia. Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku.

2019.11.10 – Lord of the Dance w Szczecinie

 

Słynne show muzyczno-taneczne Lord of the Dance zawita do Szczecina ze spektaklem „Dangerous Games”, opartym na muzyce Gerarda Fahy’ego. Występ odbędzie się Netto Arenie. Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku.

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén