ABC - "Twoje i Moje"

ABC – „Twoje i Moje”

ABC Liryczny Duet Folkowy – tak brzmi pełna nazwa grupy, którą tworzy dwóch panów: Arkadiusz Wąsik i Bogdan Kuśka. Dziś obaj występują w legendarnej szantowej grupie Ryczące Dwudziestki, ale kiedy powstawał ten projekt, Arek, nazywany „Kosmosem”, był liderem celtyckiej grupy folk-rockowej Stonehenge.

Wcześniej miał też już doświadczenia na scenie szantowej, ale większość jego scenicznego życia, to właśnie muzyka irlandzka i szkocka. Z kolei „Bodziec” – tak bowiem mówią na Bogdana – przed dołączeniem do Dwudziestek, występował w grupie Tonam & Synowie. W obu tych zespołach wprowadzał do repertuaru m.in. polskie wersje znanych folkowych pieśni, właśnie z krain celtyckich.

Album „Twoje i Moje” to zderzenie dwóch silnych osobowości. Okazuje się bowiem, że obaj panowie nie tylko okraszają celtyckie pieśni swoimi tekstami, ale piszą też własne piosenki. Niektóre z nich można było już czasem gdzieś usłyszeć, ale dopiero w tej formie, z zaproszonymi gośćmi, zyskały pełne brzmienie. Tylko jedna z nich jest nową wersją znanej wcześniej piosenki („Biały Minch”). Dominuje jednak to, co widzimy na okładce: dwóch gentelmanów, wspierających się wzajemnie w graniu.

Żeby było sprawiedliwie, każdy z muzyków przyniósł po pięć piosenek. W większości każdy z nich śpiewa te własne, wtórując koledze w refrenach. Daje to ciekawy efekt, ponieważ niski i mocny głos „Kosmosa” doskonale uzupełnia łagodniejszy, bardziej liryczny wokal „Bodźca”.

Dużo tu akustycznych, gitarowych brzmień. Oprócz gitar usłyszymy czasem inne folkowe instrumenty, na których zagrali gościnnie zaproszeni muzycy. Choć ciekawie urozmaicają brzmienie, to jednak nie da się nie odnieść wrażenia, że główne role w tym spektaklu mogą być tylko dwie.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie usłyszymy tu wyłącznie tradycyjnych melodii (choć niektóre są świetne, jak „Ona i on”) i nowych, stylizowanych na muzykę celtycką (tak jest choćby z piękną kołysanką „Strażnik snów”). Sporo tu utworów, które doskonale korespondują z terminem „poezja śpiewana”. Owszem, pojawiają się w nich morskie akcenty, ale nie zawsze na pierwszym planie (np. „To nie są tanie rzeczy”). Teksty są zatem bardzo ważnym elementem tej płyty.
„Twoje i Moje” to debiut doświadczonych muzyków. Więc w sumie nie debiut… Z drugiej jednak strony to nowa formuła, w której obaj muzycy musieli się jakoś dotrzeć. Udało się to bardzo dobrze, choć pewnie niektóre rzeczy można by troszkę poprawić. Ale to może się udać na drugiej płycie, ponieważ wiele wskazuje na to, że projekt nie jest bynajmniej jednorazowy.

Autor: Rafał Chojnacki

Utwory: 1. Mała Lucy 2. Odkrywca 3. To nie są tanie rzeczy 4. Strażnik snów 5. Czarny kot 6. Ona i on 7. Dr. Gin 8. Bzdury 9. Kochaj mnie, kochaj 10. Biały Minch
Wyd. Hals, 2023