Oratnitza "Alter Ethno"

Oratnitza „Alter Ethno”

Album „Alter Etno” grupy Oratnitza to ciekawy przykład współczesnej bułgarskiej muzyki folkowej. Sam zespół uważany jest za prawdziwą perełkę tamtejszej sceny. Muzykom udało się wnieść świeży powiew do tradycji ludowej, prezentując ją w nowoczesnym kontekście.

Prym w tym zespole wiodą dwie wokalistki: Asja Pinčeva i Dijana Vasileva. Tradycyjny biały śpiew idealnie współgra z pogańsko mistyczną atmosferą niektórych utworów („Malo selo”, „Vezden moma”). Niekiedy dołącza do nich Ivan „Pope” Gospodinov, którego męski głos uzupełnia brzmienie.

Sporo tu instrumentów – tradycyjne flety, kaval, ale również jazzujące bębny, saksofon, instrumenty klawiszowe czy didgeridoo, powodują, że momentami muzyla zbliża się w rejony etno-jazzowe i folk-rockowe. Pojawiaja się tu wiele elementów typowych dla bułgarskiej wsi, czasem nawet archaicznych, ale posplatanych ze sobą z różnych części bałkańskiego kotła, czasem nawet z wpływami arabskimi. Co ciekawe sporo tu autorskiej muzyki, co świadczy bardzo dobrze o obyciu muzyków w kulturze tradycyjnej.

Płyta „Alter ethno” to okazja do obcowania z bardzo ciekawym projektem muzycznym, stworzonym w dobrym guście. Grupa Oratnitza dokonała znaczącego postępu, w porównaniu do swoich wcześniejszych albumów, zarówno pod względem aranżacji, jak i produkcji.

Rafał Chojnacki

Utwory: 1. Malo Selo 2. Ethiopa 3. Vezden Moma 4. Pushka Pukna 5. Momitze 6. Trunke, Todorke 7. Pokrai Reka 8. Doidi, Doidi (remix)
Wyd. Fusion Embassy, 2019