Justin Sullivan "Surrounded"

Justin Sullivan „Surrounded”

Tak to już jest, że często jak człowiek myśli o muzyce jakiegoś twórcy, od razu łączy ją z jego macierzystą grupą. Jak wspomina się Mike’a Scotta, myśli się o The Waterboys, Shane MacGowan to oczywiście The Pogues. Tak samo jest z Justinem Sullivanem. Przez lata kojarzony był niemal wyłącznie z New Model Army. Wprawdzie brał też udział w projekcie Red Sky Coven, który założył z Revem Hammerem, weteranem brytyjskiej sceny folkowej i folk-rockowej, jednak któż dziś pamięta ich płyty? Trzeba jednak przyznać, że w New Model Army również pojawiało się wiele folkowych utworów. Z tym, że były to zazwyczaj pojedyncze piosenki. Inaczej jest na solowych płytach Justina.

Swój pierwszy solowy album (Navigating by the Stars) wokalista nagrał w 2003 roku, a w rok później ukazała się bogatsza brzmieniowo płyta Tales of the Road, sygnowana nazwą Justin Sullivan & Friends. Wreszcie po latach ukazuje się Surrounded, album brzmieniowo dość niezwykły. Pełno na im przejmujących ballad, jakie Sullivan potrafi nie tylko pisać, ale też przekonująco wykonywać. Czasem są o wiele bardziej rozbudowane instrumentalnie, jak w przypadku monumentalnego Amundsena, w którym partie smyczkowe zagrali Tobias Unterberg, Henning Nugel i Shir-Ran Yinon. Nieco mniej patetycznie, bardziej nastrojowo smyczki brzmią w Stone and Heather. Innym razem jest bardzo intymnie i folkowo, jak w Coming with Me, 28th of May czy Rip Tides. Tych drugich utworów jest tu znacznie więcej.

Wszystkie nagrane tu utwory łączy jedno: zostały napisane w pierwszych miesiącach pandemii, kiedy muzycy zostali przymusowo zamknięci w domach, bez możliwości komunikowania się na żywo z publicznością. Jeżeli więc można coś dobrego powiedzieć o tym czasie, to właśnie to, że powstało wówczas sporo muzyki, którą teraz powoli poznajemy. Płyta Justina Sullivana, to jeden z takich właśnie albumów. Przejmująco smutny, momentami nawet depresyjny, ale nieprawdopodobnie piękny.

Autor: Rafał Chojnacki

Utwory:
1. Dirge 2. Amundsen 3. Coming with Me 4. Clean Horizon 5. Stone and Heather 6. 28th May 7. Akistan 8. Unforgiven 9. Sao Paulo 10. 1975 11. Sea Again 12. Clear Skies 13. Rip Tides 14. Daughter of the Sun 15. Ride 16. Surrounded
Wyd. EDEL, 2021.