Skeleton McKee „Edynburg Underground”

Skeleton McKee „Edynburg Underground”

Amerykańska grupa Skeleton McKee pochodzi z Dallas i tworzą muzycy związani z lokalną sceną folkową. Grająca na akordeonie wokalistka Betsy Cummings występuje z takimi grupami, jak Lost Tribe i Beyond the Pale. Marj Troyer, mandolinistka i gitarzystka, grająca też na tenorowym banjo, przez wiele lat była członkinią The Trinity River Whalers. Jest też autorką wielu piosenek Skeleton McKee. Basista Patrick McGuire to weteran sceny muzycznej z Dallas. Przed laty grał w rockowej grupie Southern Distributor, której najmłodszym członkiem był późniejszy mistrz blues-rockowej gitary, Stevie Ray Vaughan. Patrick również jest związany ze sceną folkową, głównie z takimi grupami, jak The Blarney Brothers i The Trinity River Whalers. Gitarzystę Garrena Bagleya, znają dobrze fani grającej od lat grupy Jiggernaut. Perkusistka Trae Hamilton, oprócz doświadczeń rockowych, gra też na bębnie tenorowym w North Texas Caledonian Pipe and Drum Corps.

Edynburg Underground to druga płyta Skeleton McKee. podobnie jak debiutancki album Leave the World Laughing z 2016 roku, wypełniona jest celtyckim rockiem, ze szczególnym wskazaniem na inspiracje muzyką szkocką, choć jest od tej reguły sporo odstępstw. Autorskie piosenki przeplatają się tu z tradycyjnym repertuarem i znanymi folkowymi standardami, autorstwa współczesnych wykonawców. Wśród tych pierwszych na uwagę zasługuje przede wszystkim tytułowy Edynburg Underground. Świetnie brzmi też mroczna ballada Spirit Rain.

Tradycyjne utwory w nowym wydaniu to przede wszystkim wzorowana na wersji Steeleye Span pieśń Black Leg Miner i nieco mniej udana przeróbka Follow Me up to Carlow. Spośród współczesnych kompozycji, zapożyczonych przez Amerykanów, warto zwrócić uwagę na Streams of Whiskey z repertuaru The Pogues i When I’m up I Can’t Get Down grupy The Oysterband. Ten ostatni utwór jest bardziej znany w wykonaniu Kanadyjczyków z Great Big Sea. Nowa wersja nie jest tak żywiołowa, ale i tak ma sporo uroku.

Czasem grupa wykracza trochę poza ściśle folkowe inspiracje. I wtedy pojawia się taka perełka, jak This Is the Life autorstwa Amy MacDonald. W oryginale ten utwór jest delikatnie folkujący, jednak Skeleton McKee dzięki zmianie instrumentarium, robią z niego celtycko-rockowy szlagier.

Autor: Rafał Chojnacki

Utwory:
1. Edinburgh Underground/Norrie Rowan’s 2. This Is the Life 3. 9.000 Years 4. Follow Me up to Carlow 5. The Road to Lisdoonvarna/Swallowtail Jig/Off She Goes 6. Black Leg Miner 7. Streams of Whiskey 8. When I’m up I Can’t Get Down 9. Dame Alice/The Eavesdropper 10. Sacred Rain 11. Whiskey Before Breakfast/Hut on Staffen Island
Wyd. Skeleton McKee 2020