Groupa „Silent Folk”

Groupa "Silent Folk"

Groupa „Silent Folk”

W gruncie rzeczy nie ma chyba obecnie bardziej klasycznej grupy folkowej w Szwecji, niż Groupa. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie kryje się po części w nazwie zespołu. Kiedy zaczęli grać koncerty praktycznie nie było w Szwecji zespołów folkowych, grających tradycyjną i inspirowaną tradycją muzykę. Taką, jaką kojarzymy np. z Irlandii. Skandynawowie nie mieli po prostu takiej tradycji.

Występowali soliści albo całe orkiestry grające do tańca. Po szwedzkie tańce i melodie sięgali wprawdzie folk-rockowcy i inni muzycy, ale nie stanowili oni żadnej wspólnej folkowej sceny. Groupa była pod tym względem pierwsza. Była po prostu Grupą.

Silent Folk to album nagrany w dość skromnym składzie. Od kilku lat jest to trio, które tworzą skrzypek i autor większości melodii Mats Edén, perkusjonalista Terje Isungset i flecista Jonas Simonson. Niekiedy w nagraniach wspierają ich goście. Jednak i tak mamy do czynienia z muzyką bardzo stonowaną, niemal intymną. Żeby zrozumieć co to oznacza w ich wykonaniu, trzeba posłuchać kompozycji tytułowej, która trwa sporo ponad 9 minut. Można w niej odnaleźć równe motywy i dźwięki charakterystyczne dla skandynawskiego folku. Momentami mamy nawet wrażenie, jakby utwór się skończył i tylko wiatr grał przez chwilę gdzieś w tle.

Melodie zgromadzone na Silent Folk, to magiczna muzyka. Ludowe brzmienia w autorskich kompozycjach i doskonałe improwizacje – to właśnie największa zaleta ówczesnego wcielenia Groupy.

Autor: Rafał Chojnacki

Utwory: 1. Silkeskastanj 2. Silent Folk 3. Fundrar/Hurven 4. Offerdalshalling 5. Marsch På Loftet 6. Elvespringar 7. Kryptorp 8. Flugu 8. Dimma 9. Halling From Elsewhers
Wyd. Footprint Records, 2014