Black Irish Band "Wildland Firefighting Songs"

Black Irish Band „Wildland Firefighting Songs”

Nietypowe pieśni związane z pracą, które trafiły na nową płytę grupy Black Irish Band, mogłyby zmylić niejednego miłośnika folku. Oto bowiem mamy do czynienia ze współczesnymi utworami, koncentrującymi się wokół ciężkiej pracy strażaków z Kaliforni. Album „Wildland Firefighting Songs” zawiera piosenki napisane przez Patricka Michaela Karnahana, grającego na banjo, gitarze i concertinie lidera zespołu.

Prowadzona przez niego grupa już niejednokrotnie miała na swoich płytach piosenki związane z tym zawodem. Od czasu, gdy w 2013 roku oddali hołd bohaterskim strażakom, którzy wówczas oddali swe życie w obronie ludzi przed niszczycielskim żywiołem, grupa jest związana przyjacielskimi relacjami z tym środowiskiem. Od czasu do czasu powstawał nowy strażacki utwór. Wreszcie nazbierało się tych piosenek tyle, że starczyło na nową płytę.

Muzycznie wciąż pozostajemy w klimatach pokrewnych muzyce np. The Dubliners, choć takie piosenki jak np. „Last Fight of 123”, z polskim tekstem, mogłyby znaleźć się nawet w repertuarze Kapeli Czerniakowskiej. Najwyraźniej klimat miejskiego folku ma w sobie jakieś części wspólne, bez względu na długość i szerokość geograficzną.

Zdarzają się momenty, kiedy do głosu dochodzą nieco nowsze korzenie muzyków. Mimo że ich przodkowie pochodzili z Irlandii, amerykańskiego folku i country trudno im się pozbyć. Takich pomieszanych brzmień usłyszymy sporo, choćby w „Underneath Montana Skies” czy „Angels of the Forest”. Z kolei „Bold Dirt Devils” najbliższy jest tradycyjnym szantom. Black Irish Band mają na koncie również morskie piosenki, zarówno tradycyjne, jak i własne. Mają więc w tego rodzaju brzmieniach doświadczenie.

Całą płyta brzmi dość świeżo, choć przecież jest to muzyka z założenia dość archaiczna. Jednak świeżość tematów i doświadczenie muzyków sprawiają, że słucha się tego z dużym zaciekawieniem.

Autor: Rafał Chojnacki

Utwory: 1. Into the Fire 2. Last Fight of 123 3. Underneath Montania Skies 4. Bold Dirt Devils 5. Warriors of the Fire 6. Fire on the Mountain 7. Angels of the Forest 8. Call the Fire to the 9. Cold Missouri Waters 10. Granite Mountain Memory 11. Road Warriors 12. The Legend of Smokey Bar 13. Boots of the Forest Ranger 14. South Canyon Fire 1994 Suite
Wyd. Patrick Karnahan, 2022