Kilkenny Band - "Colours Of Scotland"

Kilkenny Band – „Colours Of Scotland”

Z okładki płyty spogląda na nas niewiasta i trzech facetów – wszyscy mniej lub bardziej folkowo ucharakteryzowani. W tle na niebieskawym tle jasny krzyż świętego Andrzeja. Znaczy to, że muzycznie jesteśmy w Szkocji. Jednak nagromadzenie tych akcentów sugeruje, że nie mamy do czynienia ze szkockim zespołem, zwłaszcza że nazwa Kilkenny Band, jest jakaś taka bardziej irlandzka. Kogóż zatem oglądamy na okładce? To folkowy kwartet z Osnabrück, mamy zatem do czynienia z sąsiadami zza zachodniej granicy.

Album „Colours Of Scotland” to ich piąty album. Poprzednie były bardziej irlandzkie. Tym razem jednak, być może za sprawą popularności serialu „Outlander”, sięgają po muzykę szkocką. Jest tu nawet „Skye Boat Song”, czyli główny temat z serialu, więc coś pewnie jest na rzeczy. Obawiałem się tej piosenki, ale okazało się, że dzięki niej Julie Ann Cimino-Boyle, wokalistka zespołu, dostała swoją chwilę na prawdziwy wokalny popis. Warto więc było tego posłuchać.

Muzycy Kilkenny Band nie rozrywają łańcuchów gatunku, nie wynajdują prochu, ani nawet nie odkrywają Ameryki. Sięgają po znane choć jeszcze nie całkiem zużyte folkowe przeboje. Jest więc „Donald MacGillavry”, „Come by the Hills” i „Johnnie Cope”. Może tylko bardzo spokojna wersja „Loch Lomond” nie była tu zbytnio potrzebna. Rehabilitują się za to przyjemnym wykonaniem „Ready for the Storm” Dougiego MacLeana.

Osobnym tematem są utwory instrumentalne. Jak na tańce, zagrane są wyjątkowo ciężko. Jakby muzykom trudno było się pozbyć teutońskiego poczucia rytmu, które nad wszystkie inne tempa, każe przedkładać marsze. Nie zmienia to jednak faktu, że słucha się tej płyty z dużą przyjemnością, wspomniana już wokalistka to najjaśniejszy punkt tego albumu.

Autor: Rafał Chojnacki

Utwory: 1. The Road to Errogie 2. The Cutter 3. Skye Boat Song 4. Loch Lomond 5. Song of the Earth 6. Ready for the Storm 7. Donald MacGillavry 8. Lock the Door, Lariston 9. The Braes o’ Killiecrankie 10. Johnnie Cope 11. Come by the Hills 12. Glasgow Reel/MacArthur’s Road 13. The Pound a Week Rise 14. Every River 15. Wha Wadna Fecht For Charlie? 16. Hearts of Olden Glory

Wyd. Timezone Records, 2020