Grupa Na Swoim "Wpół do pierwszej"

Grupa Na Swoim „Wpół do pierwszej”

Warszawska Grupa Na Swoim to lekko grająca folk-rockowa kompania, wykonująca autorskie piosenki Arkadiusza Piechowskiego. Trochę tu stachurowania, trochę folku wędrowców, a niekiedy nawet odrobina country i góralszczyzny. Zespół tworzą muzycy związani licznymi warszawskimi formacjami. To wytrawni bywalcy scen festiwalowych, zarówno tych turystycznych, jaki i szantowych i folkowych.

„Wpół do pierwszej” to album w koncertowym klimacie, rubaszny, zabawny, a czasem nostalgiczny. Sporo tu pastiszy, jednak piosenki są świetnie napisane, co sprawia, że mimo prześmiewczego charakteru, świetnie się sprawdzają zarówno podczas występów na żywo, spokojnego słuchania płyty w domu, a nawet w samochodzie.

Większość tekstów opowiada o górach, góralkach, turystyce i turystkach. Podmiot liryczny kocha zatem góry, górali, wędrowanie i turystki. Czasem wszystko to podlane jest jeszcze odrobinę piwem. Ewentualnie winem, whiskey lub ginem. Pod względem muzycznym jest jednak na tyle ciekawie, że mimo dość wąskiego zakresu tematycznego utworów, słucha się tego materiału bardzo dobrze.

Rewelacyjnie brzmi otwierający płytę „Postawię dom w górach”. Do najlepszych utworów zaliczają się też „Małe cuda”, „Deska do deski” i „Listy miłosne”. Ten ostatni utwór to z resztą taki mały przebój Grupy Na Swoim, który doczekał się już licznych innych wykonań.

Pierwsza płyta to zawsze zbiór najlepszych utworów z dotychczasowego repertuaru grupy. Prawdziwym sprawdzianem jest drugi krążek. Piszę jednak tę recenzję w przededniu premiery nowego albumu tej formacji i jestem spokojny o to, że dobrze sobie z takim wyzwaniem poradzą.

Autor: Rafał Chojnacki

1. Postawię dom w górach 2. Nie ufajcie geologom 3. Tato, pojedźmy w góry 4. Zakochany w górach 5. Małe cuda 6. Moja Hanuś 7. Piosenka na siedem głosów 8. Gołąb 9. Wróciłem do domu 10. Piwo, wino 11. Deska do deski 12. Listy miłosne 13. Daj mi muszelkę
Wyd. Gniazdo Piratów, 2019