Sharon Shannon

Sharon Shannon „The Reckoning”

Irlandzka harmonistka Sharon Shannon to od wielu lat jedna z najpewniejszych „firm” w całym światku muzyki celtyckiej. Każdą jej kolejną płytę można polecać, właściwie w ciemno. Z najnowszym albumem jest dokładnie tak samo. Różnica tylko taka, ze tym razem Sharon nie zaprosiła do studia tak wielu gości z irlandzkiej brytyjskiej sceny folkowej. To jednak bynajmniej nie znaczy, że ich tam zabrakło.

Pierwszym zaskoczeniem jest wykonany z Jonem Allenem utwór tytułowy. Chociaż jest sklejony z kilku dość znanych melodii, okazuje się bardzo spójną, właściwie nową piosenką. Nie inaczej jest z melodią „Harmony Hall”, wykonaną wspólnie z duńsko-szwedzkim zespołem Dreamer’s Circus. Są tam nutki o niewątpliwie celtyckim pochodzeniu, ale nie brakuje też skandynawskiego folku. I znów wszystko to pięknie przeplata się i łączy.

Kolejny gość, mimo że od lat mieszka w Londynie, również nie kojarzy się z wyspiarskim folkiem. To Linton Kwesi Johnson, urodzony na Jamajce muzyk, nazywany poetą dubu. Zainteresowani historią ruchu reggae zapewne kojarzą, że występował w 1989 roku na koncercie „Solidarność Anti-Apartheid” w hali Stoczni Gdańskiej. Jego wspólne granie z Sharon musiało połączyć irlandzkie nutki z reggae. W „Off to Californee (Mursheen Durkin Revisited)” przerabiają stary szlagier, spopularyzowany przez Dublinersów. Brzmi ciekawie, choć dość przewidywalnie. Nieco inaczej jest z utworem „Refrains d’Irlande”, wykonanym z grupą Le Vent Du Nord, która pochodzi z Quebecu. Tu goście zdecydowanie zdominowali utwór, sprowadzając gospodynię do roli akompaniatorki. Przy osobowości tego formatu, co Sharon Shannon, to nie lada wyczyn.

Wśród utworów, które są sygnowane przez stały irlandzki skład zespołu Sharon, też nie brakuje muzycznych wycieczek. Czarny blues w „Unlocked”, bałkańskie motywy w „The Beast from the East” i saharyjskie brzmienia w „Timbuktu” to tematy, które sprawiają, że „The Reckoning” to album pełen muzycznych poszukiwań. Zamyka go piękny celtycki „Pixie’s Lament”. Ostatecznie wracamy więc jednak na Zieloną Wyspę.

Autor: Rafał Chojnacki

Utwory: 1. Merry Go Round 2, The Reckoning 3. Daddy Shannon’s Jig / Bealacana Polka 4. Unlocked 5. The Beast from the East 6. Harmony Hall 7. Silver Dollar/Audrey’s Polka 8. Off to Californee 9. Timbuktu 10. Refrains d’Irlande 11. The Jolly Roger 12. Pixie’s Lament

Wyd. Kata Songs, 2020