13 Krauss to celtyccy folk-punkowcy z Saragossy od 2012 roku idą ścieżką wyznaczoną przed laty przez Dropkick Murphy’s. Już w pierwszym utworze („Dark Times”) słyszymy ostre przmienie street punka, w którego tle pobrzmiewa radośnie mandolina. W niektórych melodiach pojawią się skrzypce, czasem będzie to banjo. Do tego wszystkiego musimy jeszcze dodać zadziorny punkowy wokal. Mario Funes drze się aż miło.

Generalnie mamy więc do czynienia z dość radosną twórczością, opartą o irlandzko brzmiące melodie, napisane przez członków zespołu. Część utworów śpiewna jest po angielsku, ale wyjątkowo ciekawie brzmią te, które zaśpiewano po hiszpańsku.

Okrasą takich zestawów jest zazwyczaj jakiś ukłon w kierunku tradycji. W przypadku tej płyty trafiło na jeden z największych irlandzkich evergreenów – „Star of the County Down”. Wersja wykonywana przez Hiszpanów zaczyna się bardzo spokojnie, ale oczywiście długo to nie trwa. Po ok. 30 sekundach dostajemy opartą na dość szybkim tempie folk-rockową wersję, w której jest może nieco punkowej zadziorności, ale zdradza on zainteresowanie muzyków również nieco ogólniej pojętym rockiem.

W części piosenek zgubiono czasem punkowe gitary (jak np. „Años Perdidos” czy „El Sendero”) i okazuje się, że wychodzi to tej muzyce na dobre. Kto wie, może złagodzenie brzmia pozwoliłoby grupie 13Krauss dotrzeć do nieco szerszej publiczności, bo na pewno na to zasługują.

Rafał Chojnacki

Utwory: 1. Dark Times 2. Verte Perder 3. Maggie Dickson 4. Años Perdidos 5. Love at First Gig 6. Mary Tempestad 7. Star of the County Down 8. El Sendero 9. Voces Quebradas 10. Mil Pedazos 11. Sinners & Liars
Wyd. 13Krauss 2019