Drugi Festiwal Kultury Celtyckiej ZAMEK, który odbył się w dniach 3-5 września 2004 w Będzinie był okazją do przyjrzenia się rodzimej scenie muzyki celtyckiej i okolic. Pokazały się tam bardzo znane kapele, takie, jak Open Folk, czy Carrantuohill, oraz nieco młodsze, ale sprawdzone zespoły: Forann, Rimead i The Reelium. Znalazło się też miejsce na świetnie zapowiadającą się kapelę Gesh, która na scenach festiwalowych stawia swoje pierwsze kroki. Gośćmi imprezy były grupy nieco mniej typowe dla celtyckiego festiwalu – szantowo-folkowi Sąsiedzi, oraz wokalny zespół wykonujący piosenki morskie Banana Boat. Sąsiedzi, to grupa, która swoje morskie piosenki ubarwia zwykle folkowym, celtyckim graniem. Banana Boat jedynie inspirują się anglosaską i francuską tradycją morską, tworząc na tym pniu własne kompozycje.
Festiwal “Zamek”, to nie tylko koncerty i odbywające się każdego wieczora na dziedzińcu sesje muzyczne. Sporą rolę odegrały tam również zespoły prezentujące tańce celtyckie. W piątek był to Comhlan z Krakowa, w sobotę trójmiejska grupa Elphin, zaś w niedzielę Beltaine z Torunia. Każdy z tych zespołów pokazał inną formę i inną stylistykę celtyckich pląsów.
Bardzo ważnym elementem festiwalu okazały się warsztaty. Te muzyczne prowadzili w większości muzycy grupy The Reelium. Piotr Fiedorowicz zajął się gitarzystami, Marek Przewłocki prowadził warsztaty fletowe, zaś Bartek Dębno-Artwiński prowadził zajęcia z gry bodhranie – bardzo ostatnio popularnym bębnie irlandzkim. Oprócz typowych warsztatów muzycznych organizatorzy zapewnili też ciekawostkę w postaci warsztatów szantowych. Pierwsza część – prowadzona przez Pawła Jędrzejko – dotyczyła tekstów i najczęstszych błędów tekściarzy, zaś w drugiej Tomasz Czarny zajął się budową harmonii wokalnych. Obaj prowadzący to członkowie zespołu Banana Boat.
Dodatkowymi atrakcjami były warsztaty tańców bretońskich i irlandzkich, przedstawienie teatralne i pokazy walk rycerskich.
Rafał „Taclem” Chojnacki
Artykuł ukazał się w piśmie „Gadki z Chatki”
Fotografia: Sławomir Szpadzik