Jakub Paluszkiewicz "Klucz"

Jakub Paluszkiewicz „Klucz”

Kategoria singer/songwriter to w Polsce gatunek niemal zawłaszczony przez tzw. poezję śpiewaną. Tymczasem Jakub Paluszkiewicz, choć niewątpliwie jest takim właśnie śpiewającym bardem, uparł się, by swoją twórczość wiązać ze sceną piosenki żeglarskiej. Oczywiście tam również nie brakuje śpiewających poetów, ale Paluszkiewicz brzmi wśród nich nadzwyczaj świeżo, ponieważ kroczy całkiem własną drogą.

Na dodatek zdarzają mu się całkiem nie-morskie piosenki, które i tak dobrze są przyjmowane przez szantową publiczność. A przecież „My”, „Weź”, „Na scenie” czy „Coś bardzo zwykłego” to utwory na wskroś „suche”.

„Klucz” to już druga płyta Jakuba, zawierająca jego autorski repertuar. Lekkie, folkowe i folk-rockowe, a czasem nawet odważnie jazzujące aranżacje, sprzyjają odbiorowi tekstu, który jest sednem tej twórczości. Melodie są jednak na tyle chwytliwe, że szybko wpadają w ucho, a nawet zostają na dłużej, sprawiając, że później chętnie nuci się całe frazy. Na dodatek autor ciekawie operuje środkami stylistycznymi („Czas”, „My”), co dodatkowo sprawia, że łatwo zapamiętujemy teksty.

W przypadku drugiej płyty artyści zazwyczaj prezentują nowsze piosenki, niż zebrane na debiucie. Tak jest i tym razem, czego przykładem może być „Zestaw przetrwania”, z pozornie okołomorskim tematem, w którego tle pobrzmiewają echa kryzysu uchodźczego, związanego z wojną w Ukrainie. Nic w tym dziwnego, wszek wrażliwi twórcy czerpią inspirację ze wszystkiego, co ich otacza. Jest też miejsce na autorefleksję w piosence „Na scenie”.

Okazuje się, że nowa twórczość Jakuba bardzo dobrze się broni. Mozna nawet uznać, że są to jeszcze dojrzalsze utwory, niż na płycie „Mapa”. Pozostaje więc czekać na kolejną płytę, bo wiele wskazuje na to, że Jakubowi nie brakuje ciekawych pomysłów.

Rafał Chojnacki

Utwory: 1. Nic 2. Na oceanie marzeń 3. Czas 4. My 5. Powinniśmy 6. Weź 7. Coś bardzo zwykłego 8. Zestaw przetrwania 9. Na jeziora 10. Usiądźmy przed podróżą 11. Na scenie 12. Dobrze wiem 13. Anioły
Wyd. Jakub Paluszkiewicz, 2023