Aires Bastardos "Lo Segundo"

Aires Bastardos „Lo Segundo”

Jeżeli Argentyna nie kojarzy się wam z celtyckim graniem, najwyższy czas, byście zmienili zdanie. Aires Bastardos to właśnie argentyńscy przedstawiciele punk-folka. Patronami tej odmiany tzw. Paddy Punka są takie zespoły jak The Pogues i Flogging Molly.

Mamy tu więc do czynienia z zadziorności i punkową ekspresją, wyrażoną a pomocą masy folkowych instrumentów, z dodatkiem gitary elektrycznej, przy czym to akustyczne brzmienia są tu na pierwszym planie. Nie bez znaczenia pozostaje też mocny głos wokalisty Pablo Riguettiego, który wyrzuca z siebie kolejne frazy po hiszpańsku. Jedyny wyjątek to zamykająca album kompozycja „Tell Me Ma”, będąca nową wersją słynnego irlandzkiego standardu. Pozostałe 5 piosenek to własne utwory Argentyńczyków.

Po debiutanckiej płycie z 2019 roku, zatytułowanej po prostu „Airos Bastardos”, oczekiwania były spore. Teraz dostajemy jednak jedynie mini-album. Okazuje się jednak, że w tak krótkiej formie zespołowi udało się zmieścić wszystko to, co najważniejsze. Jest tu miejsce na ballady („El Pescador”) i bardziej żywe utwory („La Rima”). Czasem udaje się nawet połączyć spokojniejszy temat z ostrym przyspieszeniem („Ya Llegué”).

Wprawdzie pozostaje pewien niedosyt, głównie związany z objętością płyty, ale i tak radosne granie Aires Bastardos przegania takie troski w kąt. Pozostaje po prostu czekać na kolejną okazję do wybrania się do Argentyny, szlakiem celtyckiego grania.

Rafał Chojnacki

Utwory: 1. Ya Llegué 2. Lo Segundo 3. El Pescador 4. La Rima 5. Cero a Cero 6. Tell Me Ma
Wyd. 1451664 Records DK, 2023