Lothepus "Cowboyhjarta"

Lothepus „Cowboyhjarta”

Pod pseudonimem Lothepus ukrywa się Leif Einar Lothe, norweski muzyk i prezenter telewizyjny, znany przede wszystkim z prowadzenia stylizowanej na dokument serii komediowej „Fjorden Cowboys”. Miała ona kilka sezonów, więc Lothepus stał się w międzyczasie osobowością telewizyjną. Do tej właśnie serii nawiązuje wydany w 2014 roku album „Cowboyhjarta”. Znajdziemy na nim muzykę z pogranicza country i folk-rocka.

Muzyka, która trafiła na tę płytę nie jest może przesadnie odkrywcza, ale słucha się jej z dużą przyjemnością, zwłaszcza jeżeli ktoś lubi języki skandynawskie. Lothepus nie sili się na angielszczyznę i śpiewa po norwesku. Wśród tego zbioru trafimy jednak na kilka perełek. Pierwsza z nich to utwór tytułowy. Mroczna ballada country, trochę w stylu późnego Johnny’ego Casha, ale z dodatkiem zadziornej gitary, w stylu Marka Knopflera, to bardzo udana kompozycja. W „Nar Eg Kjeme Heimatt” mamy z kolei połączenie tej stylistyki z melodią stylizowaną na skandynawski folk.

Jak przystało na płytę człowieka kojarzonego z telewizyjną komedią, sporo tu pastiszu. Znajdziemy go choćby w piosence „Tango Pa Trass”, stylizowanej na knajpiane tango. Z drugiej jednak strony jest to parodia napuszonych bardów, próbujących niekiedy łączyć biesiadne granie z poetyckimi tekstami. Do poważnych i udanych należy za to piękna folkowa ballada „Syng Meg Heim”, nagrana w duecie z Heidi Marie Vestrheim, indie folkową wokalistką z Oslo.

Najlepszym utworem jest jednak jedyny na tej płycie norwesko-angielski miks językowy. To piosenka „Women Of Norwegian Fjords”, którą Lothepus nagrał z gościnnym udziałem zespołu Storm Weather Shanty Choir. To całkiem poważna kompozycja, przywodząca na myśl kanadyjskie zespoły, pokroju Great Big Sea. Gospodarz albumu śpiewa po norwesku zwrotki, a goście dośpiewują po angielsku partie chóralne, w których chwalą – oczywiście z perspektywy ludzi morza – zalety mieszkanek Norwegii.

Choć w całości nie jest to płyta, do której chciałoby się codziennie wracać, to pojedyncze utwory na pewno trafią do zbioru moich ulubionych piosenek. Są też takie (jak choćby „Jada Pappa”), o których chętnie zapomnę.

Rafał Chojnacki
Utwory: 1. To Steg Fram Og Attende Tri 2. Women Of Norwegian Fjords 3. Cowboyhjarta 4. Tango Pa Trass 5. Nar Eg Kjeme Heimatt 6. Vis Meg Leia 7. Eg Kysser Deg Farvel 8. Nar Det Blomstrer I Hardanger 9. Jada Pappa 10. Syng Meg Heim 11. Fanitullen
Wyd. Lyd iLoo Records 2014