Pochodząca z Västervik szwedzka wokalistka i harmonistka Sanna Hogman należy do kategorii artystów opisywanych przez anglosaskich specjalistów jako singer/songwriter. Kiedyś zazwyczaj pod tym opisem krył się bard z gitarą, czasem z towarzyszeniem zespołu. Dzisiaj to już bardzo róznie, zdarzają się wykonawcy sięgający po rozmaite środki ekspresji, czasem oparte np. wyłącznie o elektronikę. Na szczęście Sanna Högman daleka jest od takich ekstrawagancji. Bliżej jej do tradycji bardów, choć gitarę zamienia czasem na harmonię, a w jej zespole pojawia się saksofonista.

„Gräl” to trzeci album Szwedki. Nieco więcej tu piosenek, które nadawałyby się do radia. Jednak wciąż jest to muzyka głęboko zanurzona w folkowej tradycji. Czasem folkowy akompaniament zastąpi orkiestracja, innym razem pojawię się brzmienia indie popowe, nieco rozmyte, podbarwione pogłosem. Ale sedno płyty to wciąż autorskie piosenki Sanny, zaśpiewane miękkim głosem, który czaruje od pierwszego wejrzenia.

W typowym rytmie szwedzkich pieśni ludowych zostały napisane piosenki „Dina barn”, „I mörker och skog” i „Upp på himmelen”. W pierwszej z nich, gdy utwór nieco się rozwinie, Sanna zaczyna swingować. Brzmi to bardzo ciekawie. Z kolei przejmująca ballada „Till en mor” złapie za serce każdego, bez względu na to czy zna język naszych północnych sąsiadów, czy nie. W „Vi andas nyfikenhet” znajdziemy trochę folkującego jazzu. Folk-rockowy „Se till den som liten är” ma szansę spodobać się wielbicielom takiej muzyki w wykonaniu brytyjskich artystów. To bardzo podobny klimat.

Znalazło się tu trochę miejsca na aranżacje charakterystyczne również dla innych kręgów kulturowych (np. „Om natten”). Przypomina nam to o muzycznych podróżach, które artystka często odbywa w poszukiwaniu inspiracji. Muzykowała już z wykonawcami z Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych i Południowej Ameryki. Nie zawsze jednak są to fizyczne podróże, ale jak widać nawet te „palcem po mapie” dają ciekawe efekty.
Nowa płyta Sanny Hogman to bardzo porządna produkcja. Trafiło na nią 10 niebanalnych kompozycji, z których każda zasługuje na uwagę.

Rafał Chojnacki

Utwory: 1. Gräl 2. Hösten 3. Till en mor 4. Italien 5. Dina barn 6. Om natten 7. Se till den som liten är 8. Vi andas nyfikenhet 9. I mörker och skog 10. Upp på himmelen
Wyd. Tryglodyt Produktion, 2020