Tajemnicza grupa Tarry Breeks wyłoniła się pewnego dnia z czeluści internetu w postaci zgranego z kasety magnetofonowej materiału, który ukazał się w tej formie w 1989 roku. Z opisu kasety wynika, że grają na niej Goeff i Cheryl, którzy naturalnie są żaglarzami, a materiał nagrano w studio w kalifornijskim San Pedro.

Szybki research pozwolił ustalić że liderem był Geoffrey Agisim, miejscowy folksinger, zajmujący się od lat amerykańskim morskim folkiem, ze szczególnym uwzględnieniem kalifornijskich utworów. Najbardziej znany był ze swoich ulicznych występów w San Pedro, grywał również w Los Angeles Maritime Museum. Jednak kaseta ta udowadnia nam, że nieobce mu nie tylko inne regiony Stanów, ale też klasyczne melodie, pochodzące jeszcze ze Starego Świata.

Nie brakuje tu totalnych morskich evergreenów, takich jak „Away Rio”, „New York Girls”, „Bonnie Ship the Diamond”, „Rollin’ Down to Ol’ Maui” czy „South Australia”. Niektóre piosenki, nawet te znane w Polsce, ukrywają się pod nietypowymi tytułami. I tak: „Friday Morning” to utwór znany jako „The Mermaid”, „A-Workin’ on the Princess” to jeden z wariantów „Paddy Works on the Railway” zaś „No Nay Never” to oczywiście „The Wild Rover”. Znalazło się miejsce również dla mniej znanych utworów, które najprawdopodobniej Goeff napisał sam, wiadomo wszak, że był również autorem piosenek morskich. Wśród tych warto wymienić „Queer Bungo Rye”, „Ghostly Sailors” i „The Legend of the Buccaneer Queen”.

Trzeba zwrócić uwagę na to, że Tarry Breeks to duet. Kiedy Goeff gra na banjo i śpiewa, Cheryl z reguły dogrywa partie na różnych fletach lub śpiewa z nim refreny. W niektórych utworach wokalista sięga jeszcze po harmoszkę (dokładniej to squeeze box). I generalnie to wszystko. Nie muszę chyba mówić, że brzmi to świetnie, stylowo i autentycznie. Warto by czasem puścić takie nagrania folkowcom, którzy w swoim rozwoju zabrnęli trochę za daleko.

Rafał Chojnacki

Tarry Breeks „Sea Shanties”

1. Friday Morning 2. High Barbary 3. Away Rio 4. New York Girls 5. Devil’s Dream 6. Queer Bungo Rye 7. A-Workin’ on the Princess 8. No Nay Never 9. A-Rovin’ 10. Bonnie Ship the Diamond 11. Jolly Rovin’ Tar 12. Ghostly Sailors 13. Eddystone Light 14. Rollin’ Down to Ol’ Maui 15. The Legend of the Buccaneer Queen 16. Johnny Todd 17. Devil’s Dream, part 2 18. South Australia

Wyd. Tarry Breeks 1989