Brytyjska grupa Ferocious Dog pochodzi z Warsop, w hrabstwie Nottingham. Ich zabarwionego celtyckimi nutami folk-punka można w tej okolicy słuchać już od ponad 30 lat. Zadebiutowali w 1988 roku, tworząc wówczas folk-rockową scenę z takimi zespołami jak New Model Army, The Levellers i The Wonder Stuff. O ile jednak ostatnia z tych grup po zdobyciu sporej popularności rozpadła się, a pierwsza odeszła od folkowych korzeni, to dziś mocno folkujący Ferocious Dog kojarzą się już wyłącznie z Levellersami. Na tej płycie jest ku temu jeszcze jeden powód. Znajduje się tu piosenka („The Landscape Artist”), której współautorem jest Jeremy Cunningham, basista Levellersów. I rzeczywiście jest to najbardziej kojarząca się z nimi kompozycja. Z drugiej strony takie utwory jak „Fake News” czy „Traitor’s Gate” też mogłyby trafić na któryś ze starszych, bardziej akustycznych krążków tego zespołu.

Grupa, na czele której od samego początku stoją śpiewający gitarzysta Ken Bonsall i skrzypek Dan Booth, nie spieszy się z wydawaniem płyt. „Fake News & Propaganda” to właściwie dopiero czwarta płyta Ferocious Dog z premierowym materiałem. Swego czasu grupa miała jeszcze tradycję przeplatania albumów płytami z akustycznymi wersjami swoich piosenek, nie stroni też od wydawania EP-ek, jednak ostatnio zarzucili tą koncepcję, dzięki czemu w końcu udało im się nagrać kolejną dużą płytę. Ostatni krążek z całkiem nowym materiałem ukazał się ledwie dwa lata temu. Wiele więc wskazuje na to, że grupa jest na górce twórczej.

Feroucious Dog to grupa społecznie zaangażowana – to w sumie kolejne podobieństwo do The Levellers. Na dodatek Ken Bonsall też lubi czasem zaśpiewać tak, jakby cały świat nic go nie obchodził. W takich sytuacjach od Marka Chadwicka różni go tylko tembr głosu.

Tak jak w przypadku płyt Levellersów zawsze wpadają mi w ucho ballady, tak i w przypadku Ferocious Dog jest bardzo podobnie. „Lacey-Lee” czy „Justice For 96” to na pewno utwory, które zapadają w pamięć. Nie inaczej jednak jest z folk-punkowymi przebojami, takimi ja otwierający płytę „Cry Of The Celt” czy motoryczna wersja tradycyjnej pieśni „Bedlam Boys”. Choćby tylko dla tych utworów warto tego krążka posłuchać.

Rafał Chojnacki

Utwory: 1. Cry Of The Celt 2. Traitor’s Gate 3. Cover Me 4. Fake News 5. Lacey-Lee 6. The Landscape Artist 7. Up All Night 8. Justice For 96 9. Bedlam Boys 10. Yellow Feather

Wyd. Ferocious Dog 2019