Grupa Perły i Łotry powstała w wyniku zmian personalnych w zespole Perły i Łotry Szanghaju. Od października 1992 do lutego 2001 grupa koncertowała i tworzyła pod swoim pierwotnym szyldem. W tym czasie wydano trzy materiały grupy: dwie kasety – „Sail ho” (lipiec 1995) i „Pieśni po pracy” (listopad 1997) – oraz płytę „Kanał lewy kanał prawy” (czerwiec 2000). Zawierały one w większości autorskie wersje szant i piosenek z tradycji bretońskiej, francuskiej i angielskiej. Muzykom zdarzały się też inne, znacznie bardziej egzotyczne wycieczki, jak choćby w rejony Polinezji.
Po zmianach w składzie i zmianie nazwy zespół poprzerabiał część swojego materiału. Następnie rozpoczęły się prace nad nową płytą. Ich rezultatem był album „Perły w Sieci”, który ukazał się w grudniu 2001 roku. Na płycie tej po raz kolejny zmieszały się wpływy tradycyjnych, śpiewanych a capella pieśni morskich z folkowymi piosenkami o morzu i tematach pokrewnych.
Poza działalnością studyjną i koncertową członkowie zespołu zaangażowani są w organizację festiwalu „Port Pieśni Pracy”, oraz w akcję „Szanty dla Pajacyka”. Starania polskich (głównie śląskich) szantymenów doprowadziły do nagrania płyty-cegiełki promującej ideę pomocy dzieciom z rodzin najuboższych.
Zespół zdobył wiele nagród, między innymi prestiżową nagrodę im. Stana Hugila – za wierność szancie klasycznej – na festiwalu Shanties 2003 w Krakowie.
Rok 2003 też jest dla Pereł pracowyty, jako że pracują nad materiałem na nową płytę, oraz aktywnie koncertują.
Skład zespołu:
– Sławek „Solo” Olko
– Wojtek „Muzyk” Harmansa
– Michał „Doktor” Gramatyka
– Michał Smoliński
– Wojtek „Paluch” Paluszkiewicz
– Adam R. Saczka

Dodaj komentarz