Garmarna „Förbundet”

Garmarna „Förbundet”

Był taki czas, kiedy dzięki kasetowej reedycji płyty „Vittrad” szwedzka grupa Garmarna stała się w Polsce zespołem kultowym. Do spółki z fino-szwedzką Hedningarną (której muzyk, Anders Norudde, pojawia się gościnnie na tej płycie Garmarny), grupy te ukształtowały u wielu naszych folkowców wzorzec skandynawskiego folku. Jako że poprzeczka była zawieszona dość wysoko, mało komu udało się do tej pory do niej doskoczyć. Obie grupy (choć Garmarna bardziej) sięgały po tradycyjny materiał, poddając go nowoczesnej obróbce, bez utraty jego pierwotnej energii.

Podobnie wygląda sprawa z siódmym już albumem Szwedów. „Förbundet” to powrót do koncepcji takiego grania. Mamy tu wprawdzie folk-rockowe elementy, ale znów na pierwszy plan trafił głos Emmy Härdelin. Sporo tu też brzmień kanteli, nyckelharpy, liry korbowej i rożnego rodzaju skrzypiec.

Właściwie nie ma tu utworów, które można by wyróżnić, bo o każdej kompozycji dałoby się powiedzieć coś dobrego. Album jest spójny, ale różnorodny. Klimatyczny, ale nie nudny. No i przede wszystkim nowoczesny, choć przesiąknięty tradycją. Odpowiednie proporcje ludowych instrumentów, z muśnięciem rockowych brzmień i niebanalną elektroniką – wszystko to sprawia, że do płyty chce się wracać raz za razem.

„Förbundet” to pierwsza płyta Garmarny dla wytwórni Season of Mist, kojarzonej głównie z metalem. Nie da się ukryć, że Garmarna brzmi tu wyjątkowo mrocznie. Czy takie granie spodoba się folkmetalowcom, słuchającym nagrywających dla tego wydawcy zespołów, takich jak Eluveitie, Finntroll czy Moonsorrow? Powinno, zwłaszcza że pod względem muzycznym grupa ta prezentuje poziom o kilka poziomów wyższy.

Autor: Rafał Chojnacki

Utwory: 1. Ramunder 2. Två Systrar 3. Dagen Flyr 4. Sven i Rosengård 5. Ur världen att gå 6. Vägskäl 7. Lussi Lilla 8. Avskedet 9. Din Grav
Wyd. Season of Mist, 2020