Symbio - Phoresy Szwedzki duet Symbio tworzą Johannes Geworkian-Hellman i Lars Emil Öjeberget. W gruncie rzeczy ich muzyka to jazz, przynajmniej jeżeli chodzi o podejście do dźwięków. Ale skoro piszę „w gruncie rzeczy”, oznacza to, że klasyfikacja ta nie jest taka prosta. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jak na jazzmanów, panowie mają wyjątków nietypowe instrumentarium. W przypadku Öjebergeta jeszcze by to uszło — gra na różnych harmoniach, akordeonach i boksach. Ale z Geworkian-Hellmanem sprawa już nie jest taka prosta. Lira korbowa niełatwo mieści się w jazzowym instrumentarium.
Album „Phoresy” to debiutancka płyta duetu. W 2016 roku, kiedy powstał ten album, w Szwecji okrzyknięto ich najlepszymi młodymi artystami podczas Swedish Folk & World Music Awards. W rzeczywistości obaj muzycy znali się już wcześniej, a grywali razem od 2011 roku, czyli od czasu, gdy razem uczęszczali na studia w Królewskiej Wyższej Szkole Muzycznej.
Folkowe instrumenty łączą się tu z melodiami, które też czasem nawiązują do ludowości (nie zawsze szwedzkiej), ale grane są w sposób… nieortodoksyjny. I dobrze, wszak właśnie ten niecodzienny styl jest zawsze atutem w przypadku nowych projektów muzycznych. Piękne melodie, takie jak „Moby Dick”, „Cirou” czy „Godnattsång” mają tu czasem niemal współczesne brzmienia.

Utwory: 1. Noir Animal 2. Arctic Surfing 3. Islossning 4. Moby Dick 5. Phoresy 6. Le Fil 7. Cirou 8. Godnattsång 9. Traction
Wyd. Gammalthea 2016