Nietypowa muzyka nietypowego zespołu. Instrumentarium wydaje się stricte folk-rockowe (gitary, banjo, mandolina, skrzypce, kontrabas i perkusja), rzut oka na okładkę i wkładkę płyty sugeruje amerykańskie granie, a tytuły nawet odrobinę bluesa. I rzeczywiście wszystko to jest – amerykański folk, trochę nowocześniejszych brzmień w stylu americana, szczypta tradycyjnego country, bluegrass a nawet spore wpływy muzyki celtyckiej. Sami artyści wskazują jeszcze na pierwiastek punkowy, z tym że trzeba brać pod uwagę, że mamy tu raczej do czynienia z punkowym luzem, przełamywaniem barier i z ekspresją wyrażoną za pomocą głownie akustycznych instrumentów. Jeżeli ktoś tu szuka elektrycznych gitar i ultra szybkich melodii, może się zdziwić.

Rose Pawn’s Shop mają wprawdzie fragmenty, w których można się doszukać inspiracji The Waterboys, The Pogues czy bardzo wczesnym wcieleniem The Levellers, ale równie dobrze mogą to być wpływy Johnny’ego Casha, Wilco, Old Crow Medicine Show, a nawet… R.E.M.. Do części z nich z resztą muzycy sami się przyznają. Jednak najważniejsze jest to, że udało im się stworzyć własne brzmienie.

Istotne są tu autorskie piosenki, które brzmią z jednej strony bardzo radiowo, ale tez mają w sobie „to coś”, co powoduje, że chce się do nich wracać. Jest ich tu aż dwanaście, jednak, gdybym miał wskazać najlepsze, bardzo trudno byłoby mi wybrać, ponieważ utrzymują równy poziom i łatwo byłoby pominąć coś istotnego.

„Gravity Well” to trzecia płyta ekipy z Los Angeles, dowodzonej przez gitarzystę (grającego również na bajno), wokalistę i autora piosenek Paula Givanta. Korzenie grupy sięgają młodzieżowych prób, zawiedzionych miłości i poszukiwań muzycznych. Wiele wskazuje jednak na to, że Paul i jego koledzy znaleźli własną niszę, a brzmienie piosenek sugeruje, że w tak luźnej, otwartej formule czują się świetnie.

Rafał Chojnacki
Utwory : 1. What Were You Waiting For 2. Staring at the Door 3. Go Get Gone 4. Stay All Night 5. Country Blues 6. Town Crier 7. On the Brink 8. Mountains 9. Traveler 10. After This Fall 11. Gravity Well 12. Don`t Let Me Down
Wyd. Rose`s Pawn Shop 2014