Mój pierwszy kontakt z muzyką Martiny Johnsson, to potwierdzenie tezy, że to muzycy grają, a nie ich paszporty. Dwie piosenki wysłuchane w portalu Soundcloud wystarczyły, by napisać do niej maila z prośbą o płytę. Wcześniej czytałem pochwalną recenzję w szwedzkim magazynie „Lira„, którego recenzenci od jakiegoś czasu stali się moimi przewodnikami po świecie muzyki, której jeszcze nie było mi dane poznać.

Martina mieszka w Szwecji, nic więc dziwnego, że nie jest zbyt znana w Polsce. Mimo że śpiewa po angielsku, to zajmuje się muzyką, której nie lubią nasze stacje radiowe, a która coraz lepiej się sprzedaje na świecie. Mieszanka americana, roots rocka i country, to dowód na to, że zarówno wokalistka i autorka piosenek, jak i jej muzycy, wiedzą co się teraz gra na świecie.

Nie bez powodu wspominam tu o muzykach, ponieważ na płycie grają prawdziwi zawodowcy. Mają na koncie grę w zespołach grających folk, country, bluesa i rockabilly – można więc powiedzieć, że z muzyczną kulturą Stanów Zjednoczonych są dość dobrze obyci. Obecnie są oni znani jako Band of Strings, ponieważ w składzie usłyszymy gitarę, mandolinę, kontrabas, gitarę dobro i skrzypce.

Martina jest porównywana do takich wokalistek, jak Gillian Welch czy Allison Krauss. Być może na razie są to porównania nieco na wyrost, ponieważ brzmienie, jakie osiąga jej szwedzki zespół nie jest jeszcze tak bogate, jak to, co możemy usłyszeć na płytach wspomnianych powyżej artystek. Jednak same piosenki, sposób ich wykonania i stylistyka całej płyty, to niewątpliwie ogromny plus. Po przesłuchaniu szybko dochodzimy do wniosku, że nazwisko Martiny Johnsson warto sobie zapisać w pamięci i śledzić jej poczynania. Zwłaszcza, że jest ku temu okazja również w innym projekcie, znanym jako Hold Your Horses, z którym wykonuje ona bardziej tradycyjnie brzmiący materiał.

„Nine Stories Then the Weather” to dziesięć piosenek (czyli dziewięć plus „Weather Song”) autorskich, spośród których trudno wybrać tę najlepszą i nie da się wskazać słabego utworu. Wprawdzie wszystko zależy od nastroju, jaki mamy słuchając tej płyty, ale delikatne i stonowane brzmienia, przeplatane żywym, bardziej energetycznym graniem, po prostu mają szansę się spodobać.

Rafał Chojnacki

Utwory: 1. Alive 2. Fine Young Colt 3. Love Song 4. Little Girl 5. Life Goes On 6. Risen 7. Woods Of Pine 8. Wish 9. Adrenaline 10. Weather Song

Wyd. Martina Johnsson 2012