Kiedy powstała grupa Captain Jack`s Army miał to być side-project kilku muzyków sceny alternatywnej ze szwedzkiego Linköping. Skrzydeł dodała im jednak skrzypaczka o imieniu Alexandra, która dołączyła do grupy i dzięki niej kapela zaczęła brzmieć znacznie bardziej zawodowo.

Pierwsze koncerty CJA, to tribute dla takich grup jak Dropkick Murphy`s i Flogging Molly. To oczywiście słychać w ich własnych utworach. Cztery z pięciu utworów na tej EP-ce napisali muzycy zespołu. „Devil`s Eye” to celny strzał prosto między oczy. „Stranger” jest punk-folkową balladą, jakiej nie powstydziłby się sam Dave King.

W „Queen Of Chaos” słyszymy wreszcie coś, co w punk-folku jest niezwykle rzadkie. Skrzypce podają nam szwedzką nutę. Wprawdzie Alexandra śpiewa tu po angielsku, ale melodia niesamowicie urozmaica brzmienie grupy. Tytułowy „Royal Arms”, to znów ostra punk-folkowa galopada.

Jedyny na płytce utwór, który szwedzcy muzycy od kogoś pożyczyli, to „Workers Song” Eda Pickforda, tradycyjnego angielskiego folksingera. To jeden z utworów chętnie wykonywanych zwłaszcza przez działaczy związkowych. Tu podano go w ostrej, bojowej, punk-folkowej wersji.

Captain Jack`s Army mają szansę stać się jedną z ciekawszych grup w tym nurcie. Przykład z „Queen Of Chaos” sugeruje, że mogliby częściej do tej celtyckiej potrawy dodawać trochę skandynawskich przypraw.

Rafał Chojnacki

Utwór: 1. Devil´s Eye 2. Stranger 3. Queen of Chaos 4. Royal Arms 5. Worker´s Song
Wyd. Captain Jack’s Army 2013