Szwajcarska grupa Keltikon postanowiła rozsiąść się na skrzyżowaniu dróg, na których z jednaj strony nadjechali angielscy klasycy folk-rocka z The Levellers, z drugiej zaś amerykańscy celtic-punkowcy z Dropkick Murphy`s. Wyszedł z tego zestaw fajnych, przebojowych, ale w sumie dość ponurych kawałków, w których elektrycznym gitarom towarzyszą dudy.
Dominują tu autorskie utwory, z których większość napisał grający na gitarze i dudach wokalista Iain Duncan. Kilka utworów napisał również drugi gitarzysta, Olaf Ohl, który jest głównym wokalistą zespołu. Do tego dołączono dwa tematy tradycyjne, popularny „Bonnie Ship the Diamond” i nieco mniej znany „The Blackbird”.

Sporo na tej płycie tematów morskich, takich jak choćby przebojowy „Seven Ships” czy napisany z przymrożeniem oka „The Diving Dutchman”, opowiadający o atomowej łodzi podwodnej. Warto zwrócić uwagę na teksty Duncana, ponieważ pisze on z dużym poczuciem humoru.

Świetne wrażenie robi ballada „Away to Fight”, brzmiąca jak tradycyjny celtycki numer. Natchniony utwór „Hold On Tight (The Battle Begins)” jest z kolei nieco zbyt przerysowany pod kątem dramatyzmu, choć trudno mu odmówić uroku. Jednak prawdziwym wyzwaniem dla zespołu musiało być zamknięcie płyty. „Taliesin`s Poem”, to rewelacyjny progresywny folk-rock w bardzo dobrym stylu. Ten utwór trwa prawie 10 minut, ale chętnie się do niego wraca.

Rafał Chojnacki

Utwory: 1. Agenbite of Inwit 2. Bonnie Ship the Diamond 3. Seven Ships 4. Mariner’s Tale 5. The Diving Dutchman 6 – Away to Fight 7. The Blackbird 8. Hold On Tight (The Battle Begins) 9 – Each Other’s Dream (Aphrodite)