Nie bez powodu nazwa zespołu kojarzy się z naparem yerba mate – to właśnie od niego wywodzi się nazwa zespołu. Założyciele grupy twierdzą, że wiele zawdzięczają ożywczej sile yerby. Na początku było ich trzech: Maciej Cierliński, Bart Pałyga i Rafał Mamiński, zaczynali od swobodnych muzycznych improwizacji, często z licznym udziałem zaprzyjaźnionych muzyków.
Te początki to pierwsza połowa roku 2001 – jeszcze w tym samym do zespołu dołączają kolejni muzycy. W 2002 roku grupa dała się zauważyć na licznych imprezach, zarówno klubowych, jak i festiwalowych. Wówczas też zaczęła się współpraca zespołu z różnymi grupami teatralnymi. W rezultacie zaowocowało to nagraniem pierwszego albumu sygnowanego nazwą Yerba Mater. Płyta „Meditation” – zgodnie z nazwą – zawiera głównie muzykę medytacyjną, opartą o brzmienia charakterystyczne dla tradycji indyjskiej.
Kolejny rok, to dla Yerby kolejne wyzwania, między innymi udział członków grupy w nagraniach ścieżki dźwiękowej do filmu „Stara Baśń”, podczas której współpracowali z Krzesimirem Dębskim. Poza aktywnością koncertową grupa zaczęła również działania warsztatowe.
W 2004 roku Yerba Mater brała udział w nagraniu projektu „Masala Sound System”, oraz w koncertach promujących tą płytę. W międzyczasie powstał też materiał na drugi autorski album, którego tytuł brzmi „Raga Praga”.
Mimo iż zespół podkreśla, że jego muzyką pochodzi raczej z „muzycznej Nibylandii”, niż z jakiegoś konkretnego miejsca w znanym nam świecie, to wśród inspiracji na pewno wypada wymienić muzykę z Indii, brzmienia perskie, czy też tradycje dawnej muzyki europejskiej.
Skład zespołu:
Maciej Cierliński – lira korbowa, ud, fujara słowacka
Bart Pałyga – wiolonczela, sarangi, kemancze, śpiew alikwotowy
Hubert Połoniewicz – tabla, bendir, zarb
Sebastian Wielądek – ney, kawal, lira korbowa
Rafał Mamiński – saz, baglama, cura, tanbur, śpiew gardłowy
Anna Mamińska – suka biłgorajska, rebab, tambura
Piotr Dąbrowski – udu, dzwonki, twarde dyski, talerze i kołatki

gościnnie:
Anna Łopuska – flet poprzeczny, bansuri
Milena Machczyńska – śpiew miękki i ciepły
Ryszard Latecki – kornet i co popadnie
Kasia Staniszewska – głos biały