Miesiąc: Styczeń 2020

Emerald „Sayonara”

Szczecińska grupa Emerald w normalnym kraju powinna grać sto koncertów rocznie i co półtora roku wydawać nową płytę. Myślę, że w głowie lidera tej formacji, Leszka Czarneckiego, nie zabrakłoby pomysłów zarówno na kolejne autorskie numery, jak i na twórcze przeróbki tradycji. Kto wie, gdzie dziś byłby ten zespół, gdyby funkcjonował w normalnych warunkach?

Read More

Tarry Breeks „Sea Shanties”

Tajemnicza grupa Tarry Breeks wyłoniła się pewnego dnia z czeluści internetu w postaci zgranego z kasety magnetofonowej materiału, który ukazał się w tej formie w 1989 roku. Z opisu kasety wynika, że grają na niej Goeff i Cheryl, którzy naturalnie są żaglarzami, a materiał nagrano w studio w kalifornijskim San Pedro.

Read More

Hugh MacDiarmid’s Haircut „Airs From Your Elbow”

Grupa Hugh MacDiarmid’s Haircut podpisuje się jako Scotland’s Original Bagpipe Ceilidh Band. I rzeczywiście, mamy tu grę do tańca (nie tylko szkocką, trochętu irlandczyzny), w której głównym instrumentem są szkockie dudy. Brzmi to – przyznam szczerze – dość ciekawie.

Read More

Ferocious Dog – „Fake News & Propaganda”

Brytyjska grupa Ferocious Dog pochodzi z Warsop, w hrabstwie Nottingham. Ich zabarwionego celtyckimi nutami folk-punka można w tej okolicy słuchać już od ponad 30 lat. Zadebiutowali w 1988 roku, tworząc wówczas folk-rockową scenę z takimi zespołami jak New Model Army, The Levellers i The Wonder Stuff.

Read More

The Dubliners – „A Drop of the Hard Stuff”

Album „A Drop of the Hard Stuff” irlandzkiej grupy The Dubliners, to jedna z tych płyt, które zmieniły oblicze muzyki. I nie chodzi w tym przypadku o jakieś szczególne utwory czy nowatorskie wykonania, a o sam fakt, że debiutancka studyjna płyta Dublinersów w ogóle się ukazała, co pchnęło tą grupę na szerokie wody i pozwoliło im zbudować pozycję, która była już później tylko silniejsza i silniejsza. Wcześniejsze krążki, z rejestracjami koncertów, nie prezentowały tak wysokiej jakości.

Read More

Maria Rumińska, Imran Aziz Mian, Kamil Rogiński, Irshad Ali, Muhammad Asif „Hamara Muzyka”

Podtytuł tego albumu brzmi „Poland Pakistan Music Without Borders 17/18„. Właściwie mówi nam to już bardzo dużo: dwójka muzyków z Polski i trójka z Pakistanu, grają wspólnie utwory z dwóch różnych światów, stworzone i zaaranżowane w latach 2017-2018. Nie mówi nam to jednak najważniejszego: jak brzmi ta płyta.

Read More

13Krauss „Redencion”

13 Krauss to celtyccy folk-punkowcy z Saragossy od 2012 roku idą ścieżką wyznaczoną przed laty przez Dropkick Murphy’s. Już w pierwszym utworze („Dark Times”) słyszymy ostre przmienie street punka, w którego tle pobrzmiewa radośnie mandolina. W niektórych melodiach pojawią się skrzypce, czasem będzie to banjo. Do tego wszystkiego musimy jeszcze dodać zadziorny punkowy wokal. Mario Funes drze się aż miło.

Read More

Joszko Broda „Debora”

O tym, że nikt nie ma takiego pomysłu na polską muzykę góralską jak Joszko Broda, nie trzeba nikogo przekonywać. Jego wcześniejsze produkcje pokazały, że to nie tylko szalenie zdolny instrumentalista, ale również prawdziwy muzyczny szaleniec, który wie, w których dźwiękach kryje się prawdziwa sztuka.

Read More

Witam na EFOLK.PL!

Portal EFOLK.PL uważam za otwarty!

Otwarcie nowego rozdziału w historii serwisu to zawsze ważny moment. Tym ważniejszy, że start ma miejsce w dzień Nowego Roku. Dlatego do zwykłych informacji dotyczących tego, co dziać się będzie na stronie, dołączam przede wszystkim najserdeczniejsze życzenia wszystkiego co najlepsze dla wszystkich czytelników serwisu. Niech w tym roku nie zabraknie wam interesujących folkowych płyt. Postaram się, abyście na tej stronie znaleźli garść sugestii, ułatwiających wybór.

Jako że pierwszy dzień roku to również pierwszy dzień działania serwisu, chciałbym przy okazji zaprosić do współpracy wszystkich, którzy czują, że mają coś ciekawego do powiedzenia o muzyce folkowej. Dzięki Wam ten serwis może stać się o wiele ciekawszy, ponieważ nic nie działą tak dobrze na media, jak właśnie wielogłosowość.

Na pewno będą się z czasem pojawiały zmiany, mające na celu jak najlepsze wykorzystanie możliwości, jake daje nam system. W kolejnych wpisach opowiem Wam nieco o zmianach, które chciałbym przeprowadzić. Na razie jednak zaprasam do zapoznawania się z materiałami archiwalnymi. Kolejne nowe teksty będą się pojawiały już w najbliższych dniach. Bądźcie czujni, żeby niczego nie przegapić!

Rafał Chojnacki

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén